Zdrowe powietrze

Oddychaj zdrowo, żyj dłużej

Stan powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że około 92% osób na całym świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W czasie zwiększonego poziomu stężenia szkodliwych substancji, warto nie opuszczać zamkniętych pomieszczeń – domów, biur, szkół czy przedszkoli itp. Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczenia nie przekraczają ścian budynków. Co więcej, z licznych badań wynika, że poziom tzw. indoor pollution może być do 10 razy wyższy niż na zewnątrz.

WHO informuje:

  • 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem,
  • z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera ok. 700 tys. dzieci poniżej 5 roku życia,
  • jedną z najbardziej szkodliwych substancji dla ludzkiego zdrowia jest tzw. pył zawieszony (PM),
  • zanieczyszczenie powietrza uznane jest za największe środowiskowe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Według danych Ministerstwa Środowiska w Polsce rocznie na skutek chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza umiera około 45 tysięcy osób. Choć większość z nas nie ma wpływu na zanieczyszczenia generowane przez zakłady przemysłowe, możemy działać dla czystego powietrza więcej niż nam się wydaje poprzez nasze codzienne wybory i pragmatyczne decyzje.

Jak czyste powietrze wpływa na zdrowie?

Oddychanie czystym powietrzem dodaje energii, ma wpływ na nasze dobre samopoczucie, pozwala nam lepiej się skoncentrować, daje nam możliwość podołania większemu wysiłkowi, działa uspokajająco, powoduje, że lepiej wypoczywamy, mamy głębszy i spokojniejszy sen.
Czyste powietrze wspiera samooczyszczanie naszego organizmu. Oddychając czystym powietrzem jesteśmy mniej podatni na infekcje i choroby w tym na choroby płuc, astmę, zawały i udary mózgu. Czyste powietrze ma wyraźną korelację pomiędzy wynikami dzieci i młodzieży szkolnej w nauce i różnego rodzaju testach psychometrycznych.

Rodzaje i źródła zanieczyszczeń

Zanieczyszczenia powietrza są głównymi przyczynami globalnych zagrożeń środowiska.  Definicja zanieczyszczenia określa je jako wszelkie skażenie powietrza przez substancje, które są szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne z innych przyczyn, bez względu na ich postać fizyczną. Spalanie paliw kopalnych, działalność rolnicza, eksploatacja górnicza, to tylko niektóre z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Najczęściej i najbardziej zanieczyszczają atmosferę: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz pyły.

Więcej na ten temat piszemy na naszym blogu

Gdzie wdychasz zanieczyszczone powietrze?

Biuro – twoje miejsce pracy
pracując w biurowcach, zwłaszcza tzw. A klasy, skazany jesteś na sztuczny obieg powietrza. Wentylacja nieustannie wznieca kurz, a urządzenia klimatyzacyjne to plantacja pleśni i inkubator dla bakterii. Używane przy sprzątaniu środki czyszczące i odświeżacze to skażenie lotnymi związkami organicznymi (LZO), dodatkowe zanieczyszczenia pyłowe i LZO generują drukarki i kopiarki.
Wymuszony obieg powietrza roznosi to wszystko wprost do Twoich płuc.
Ta kumulacja zanieczyszczeń powoduje, że powietrze jest skażone od 4-10x bardziej niż na zewnątrz.

Siłownia, klub fitness – twoje miejsce wypoczynku
Zapach potu to efekt działania bakterii rozkładających pot, to znak rozpoznawczy zanieczyszczenia mikrobiologicznego obecnego w powietrzu. Trenując wysyłkowo głęboko oddychasz i pochłaniasz to znakomicie. W niektórych obiektach czuć mniej, ale to wynik stosowania czyszczących i odkażających środków chemicznych, Dla ciebie to dodatkowe skażenie LZO.

Placówki medyczne – twoje miejsce leczenia
Małe pomieszczenia, wielu ludzi, Szczególne miejsca, służące przywracaniu zdrowia, ale mogące
stwarzać możliwość roznoszenia patogenów drogą powietrzną. Często sprzątane z użyciem środków
chemicznych i odkażających dodatkowo generuje duże zanieczyszczenie LZO.

Miejsca publiczne – twoje miejsca spotkań
Uczestniczysz w szkoleniu, uczysz się? Szkoły i wyższe uczelnie, hotele, restauracje, kluby. Każde z tych miejsc sprzyja roznoszeniu wirusów czy bakterii.
Wszędzie też powietrze jest zanieczyszczone LZO.

Jak sprawdzić stan powietrza w pomieszczeniach?

Pomocne w sprawdzeniu jakości powietrza w pomieszczeniach są czujniki czystości powietrza. Dostępne są droższe urządzenia profesjonalne oraz tańsze, pokazujące tylko podstawowe parametry czystości powietrza: zanieczyszczenie pyłami PM10 , PM 2.5.

Czujniki jakości powietrza są dostępne zarówno w profesjonalnych sklepach stacjonarnych, sprzedających sprzęty elektroniczne, jak i w sklepach internetowych. Ceny zależą od ilości funkcji i dokładności mierzonych parametrów wielkości i marki urządzenia.

W ciągu roku ok. 3,8 mln osób umiera z powodu niskiej jakości powietrza wewnątrz budynków.