Blog

Polski indeks jakości powietrza

Polski indeks jakości powietrza

Polski indeks jakości powietrza pokazuje czystość powietrza z wykorzystaniem zestawu kolorów od zielonego – najwyższa jakość powietrza, do koloru brunatnego informującymi o bardzo dużym poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Polski indeks jakości powietrza liczony jest na podstawie 1-godzinnych wyników z pomiarów stężeń w powietrzu:

  • dwutlenku siarki (SO,2),
  • dwutlenku azotu (NO2),
  • pyłu PM10,
  • pyłu PM2,5,
  • tlenku węgla (CO),
  • benzenu (C6H6),
  • ozonu (O3).

Skala indeksu jakości ma siedem kolorów, ostatni kolor – szary wskazuje brak możliwości określenia indeksu poziomu zanieczyszczeń.

Stosowanie tego koloru wynika z faktu, że nie wszystkie polskie stacje monitoringu GIOŚ mierzą wszystkie parametry powietrza i zdarzało się, że stacja nie mierząca jakiegoś parametru pokazywała ze indeks jakości powietrza jest bardzo dobry, gdy tym czasem indeks z sąsiednich stacji pokazywał, że jakość powietrza jest bardzo zła.

Polski system monitoringu jakości powietrza GIOŚ/WIOŚ opiera się o pomiary stacji zarówno automatycznych jak i manualnych.

Zobacz zestawienie stacji zlokalizowanych w Małopolsce (stan na styczeń 2021 to 30 stacji). Przechodząc w zestawieniu stacji do szczegółów można poznać wykresy dobowe i odczyty godzinowe wraz z parametrami wartości średnich i skrajnych oraz przekroczenia poziomów zanieczyszczeń ze stacji automatycznych. Niestety wyniki pomiarów stacji manualnych nie są opublikowane.

Sposób określania indeksu jakości powietrza

Zakresy kwalifikacyjne stężeń mierzonych parametrów polskiego indeksu jakości powietrza.

Informacje zdrowotne:

 

 Kategoria Informacje Zdrowotne
 Bardzo dobry Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
 Dobry Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
 Umiarkowany Jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci). Warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.
 Dostateczny Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
 Zły Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
 Bardzo zły Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Brak indeksu „Brak Indeksu” odpowiada sytuacji, gdy na danej stacji pomiarowej nie są aktualnie prowadzone pomiary pyłu zawieszonego lub ozonu, a jeden z nich jest w danej chwili decydującym zanieczyszczeniem powietrza w województwie. Indeks Jakości Powietrza nie jest wtedy wyznaczany, a kolor punktów na mapie bieżących danych pomiarowych zmienia się na szary. Stacja pomimo braku określonego Indeksu jest nadal widoczna i jest możliwość sprawdzenia wszystkich pozostałych wyników pomiarów.

Zobacz bieżący indeks jakości powietrza ze stacji GIOŚ