Blog

Jakie rośliny oczyszczają powietrze najlepiej

Jakie rośliny oczyszczają powietrze najlepiej

Rośliny posiadają oczyszczające właściwości powietrza. Pochłaniają one dwutlenek węgla i produkują tlen. Jednak wiele z roślin potrafi oczyszczać powietrze. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, powinny się również znajdować te szczególne rośliny szczególnie polecane do oczyszczania powietrza. To między innymi:

  • Skrzydłokwiat,
    posiada zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Pochłania on również zarodniki pleśni oraz szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Skrzydłokwiat w procesie fotosyntezy pobiera i rozkłada szkodliwe substancje z otoczenia. Dodatkowo nawilża powietrza i przetwarza dwutlenek węgla w tlen. Badania NASA udowodniły, że skrzydłokwiat pochłania niebezpieczne związki takie jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten, tlenek węgla (czad). Roślina stanowi elegancką ozdobę wnętrz, a dodatkowo zapewnia nam czyste, odpowiednio nawilżone powietrze, które w obecnych czasach jest na wagę złota.
  • Rapis wyniosły,
    zwany również jako palma szerokolistna lub palma bambusowa
    Jedną z popularniejszych substancji, jaką pochłania rapis wyniosły, jest amoniak – znajdziemy go w dużej mierze w wielu detergentach, barwnikach i różnego rodzaju barwionych tekstyliach.
    Roślina ta pięknie prezentuje się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jak i klasycznym . Rapis trzymany w dużych donicach i odpowiednio pielęgnowany wyrasta do imponujących rozmiarów.
  • Paprotka
    Paprotka, to roślina, którą znajdziemy w wielu domach, prosta w utrzymaniu, efektowna i łatwo dostępna. Trzymanie jej w domu pozytywnie wpływa na powietrze. Paproć, pochłania znaczną część unoszącego się formaldehydu
  • Bluszcz pospolity,
    Ta popularna roślina okazuje się mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze otoczenie – absorbuje formaldehyd, który uznawany jest za jedną z  najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze. Opary formaldehydu emitowane są m.in. w spalinach samochodowych. Bluszcz pospolity nie jest wymagający: nie potrzebuje wiele słońca, można nie tylko ozdabiać nim mury domów lecz także trzymać we wnętrzach.
  • Dracena obrzeżona,
    Dracena zapewnimy oczyszczanie powietrza z gazów uwalnianych przez takie substancje jak ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd, które spotkamy m.in. w rozpuszczalnikach, farbach oraz preparatach uszczelniających. Roślina ta potrafi wyrosnąć do 2 metrów.
  • Sansewieria,
    Sansewieria jest łatwa w utrzymaniu, nie wymaga częstego podlewania i może bez podlewania przetrwać dłuższy czas. Jej trzymanie jej w domu wpływa na nasze powietrze. Roślina oczyści je z benzenu i formaldehydu.
  • Areka,
    Łatwa w pielęgnacji i silnie oczyszczająca powietrze, a ponadto wyjątkowo efektowna. Areka pochodzi z Madagaskaru, ale hodowana jest obecnie na całym świecie. Efektowny wygląd zawdzięcza trzcinowatym łodygom zakończonym zielonymi i pierzastymi liśćmi. Można stawiać ją w jasnych mieszkaniach i pomieszczeniach, unikając jednak ekspozycji na bezpośrednie działanie słońca i chroniąc przed przeciągami. Oczyści powietrze z ksylenów, formaldehydu oraz toluenu wykorzystywanego m.in. do produkcji żelów, sprayów, farb do włosów i lakierów do paznokci.
  • Chryzantema,
    kojarzy się głównie z 1 listopada, jednak to właśnie ta urokliwa roślina jest jednym z najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza z trujących związków chemicznych. Usuwa wszystkie pięć najszkodliwszych związków znajdowanych współcześnie w wielkich miastach: trichloroetylen, ksyleny, tulen, formaldehyd, benzen i amoniak. Może stać w domu w miejscu suchym i nasłonecznionym. Należy ją regularnie podlewać, aby zachować wilgotną, lecz niezbyt przelaną glebę.

Roślin pochłaniających szkodliwe substancje jest znacznie więcej.
Pamiętajmy jednak, że stosowanie urządzenia ICon Pro pozwala w krótkim czasie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i utrzymywać jego poziom czystości pod kontrolą, a wraz z roślinami wprowadzi lepszą atmosferę poprawiając komfort do pracy czy wypoczynku.