Smog i dym papierosowy są zabójcze, rujnują zdrowie powoli i nieodwracalnie.
Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być nawet bardziej szkodliwe w porównaniu do palenia papierosów. Z powodu smogu umiera każdego roku około 8,8 miliona ludzi, podczas gdy papierosy zabijają w tym samym czasie 7,2 miliona osób. W związku ze smogiem, średni przewidywalny czas życia skraca się o około dwa lata.
Również wiele innych badań i analiz wskazuje, że skażone powietrze szkodzi zdrowiu w porównywalny sposób jak papierosy. Palenia papierosów można zaprzestać, a wprowadzone zmiany prawne pozwalają uniknąć biernego wdychania dymu tytoniowego w miejscach publicznych. W przypadku smogu ofiarami są wszyscy. Z jego powodu ginie znacznie więcej osób niż na przykład w samochodowych wypadkach drogowych.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotował kalkulator smogowy, przeliczający ilość wypalanych papierosów do czasu wdychania wysoce toksycznego i rakotwórczego składnika smogu benze(a)pirenu. Oddychając na otwartej przestrzeni w Krakowie przez 60 minut dziennie wdychamy odpowiednik 10 papierosów (czyli 3.760 papierosów rocznie). W przypadku Katowic jest to 7 papierosów w ciągu doby (2.540 rocznie), we Wrocławiu to 5 dziennie (1.645 rocznie), a w Warszawie 4 dziennie (1.290 rocznie). Oznacza to, że palimy biernie, a rezygnując z papierosa nie jesteśmy w stanie uniknąć silnie rakotwórczej substancji przy oddychaniu.
Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce to efekt pracy przemysłu, elektrowni węglowych, oraz tzw. niska emisja, czyli ogrzewanie domów za pomocą węgla w piecach niespełniających żadnych norm. Stanowi to ok. 50% zanieczyszczeń. ok. 40% smogu to spaliny samochodowe.
Jak podaje Polski Alarm Smogowy, smog zabija w Polsce 45 000 osób rocznie, a palenie papierosów 67 000.
Zagrożenia związane z zanieczyszczonym powietrzem z każdym rokiem są coraz większe, ale zwiększa się też świadomość o istniejących problemach. Pozostaje mieć nadzieje, że nie będziemy się musieli zastanawiać, ile papierosów biernie wypaliliśmy i o ile skracane jest nasze życie, a realnie będziemy mieli czyste powietrze, nie tylko w miejscu pracy czy wypoczynku (dzięki ICon Pro), ale także na zewnątrz budynków.
Ludność miejska narażona na szkodliwe poziomy stężeń substancji zanieczyszczających powietrze w latach 2013-2015