Coraz częściej doceniamy czystość powietrza i którym oddychamy. Naszą wiedzę zwykle opieramy na serwisach monitorujących powietrze w naszej okolicy.
W Polsce stan powietrza monitorowany jest przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska oraz instytucje prywatne. Państwowa sieć monitoringu powietrza bada całe spektrum parametrów powietrza.
Wadą systemu monitoringu stacji Inspekcji Ochrony Środowiska jest ich nie wielka ilość. Stacje te są zlokalizowane praktycznie tylko w dużych miastach i przy dużych zakładach przemysłowych. Zaletą jest, że system automatycznie rejestruje wiele parametrów zanieczyszczeń oraz przechowuje i udostępnia opracowane wyniki.
Wchodząc na stronę internetową serwisu Inspekcji możemy poznać stan bieżący i wieloletnią historię pomiarów oraz poznać prognozę stanu zanieczyszczenia powietrza na kilka następnych dni.
Poznaj stan powietrza w Krakowie i historyczne wyniki pomiarów ze wszystkich sześciu stacji pomiarowych zlokalizowanych na terenie miasta.
Okolice peryferyjne i mniejsze miejscowości są praktycznie pozbawione monitoringu Inspekcji Ochrony Środowiska.
Cennym uzupełnieniem tej sieci jest duża ilość stacji monitorowania powietrza należących do jednostek samorządowych i osób (firm) prywatnych, dzięki możemy znać na bieżąco jakość powietrza. Wyniki możemy oglądać z użyciem aplikacji lub na stronach internetowych
W Polsce jest kilka firm zbierających dane z czujników i udostępniających publicznie dane z użyciem stron internetowych i/lub aplikacji.
Pomiary wykonywane są zwykle przez nisko kosztowe czujniki rejestrujące tylko kilka najważniejszych parametrów powietrza (PM 2,5, PM10, temperatura, wilgotność, ciśnienie, a obecnie także NO2+O3/CO). Ważne, że mimo braku systematycznej kalibracji i często położenia nie do końca zgodnego z normami pokrywają one duże obszary kraju.
O dostępnych platformach zbierających dane o stanie powietrza piszemy w innych artykułach.